Шефът на пристанището в Билбао: Руският газ е по-евтин от американския

неделя, 28 юни 2026, 18:43

Шефът на пристанището в Билбао: Руският газ е по-евтин от американския

СНИМКА: Pixabay

Размер на шрифта

Прекъсването на вноса на руски втечнен газ в Европа, насрочено за 1 януари догодина, трябва да бъде отложено, за да избегнем по-голяма енергийна зависимост от САЩ. Затова призова от страниците на "Файненшъл Таймс" изпълнителният директор на испанското пристанище Билбао.

В интервю за вестника Иван Хименес отбеляза, че руският газ е с добро качество и "обикновено" е по-евтин от американския. Предположи, че САЩ ще използват политически лостове, за да накарат европейските лидери да спазят решението си от миналия декември за окончателно спиране на руските доставки. Президентът "Тръмп ще упражни натиск, за да се задържи тази забрана, но Европейският съюз трябва да бъде по-силен и да прецени сам какво е по-добре за него в този момент," каза Хименес.

Към днешна дата Съединените щати доставят 29 процента от втечнения газ на Евросъюза и са на второ място след Норвегия. Голяма част от американския газ минава през пристанището Билбао, но основният оборот на това пристанище се осигурява от Русия. Доставките от Сибир нараснаха чувствително от началото на годината и към месец май захранват близо 28 процента от нуждите на Испания, отбелязва "Файненшъл Таймс".

В отговор на запитване от вестника испанският министър на енергетиката Сара Агесен Муньос бе категорична, че забраната за внос на руски газ трябва да бъде наложена, както е вече планирана, от 1 януари. И обясни, че увеличението на вноса от последните месеци е временно и се дължи на моментната нестабилност на цените на международните пазари.

По публикацията работи: Венцислав Василев

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!