Новина
Части на американската Национална гвардия вече патрулират във Вашингтон
понеделник 25 август 2025 08:54
понеделник, 25 август 2025, 08:54
Размер на шрифта
Части на американската Национална гвардия са започнали да патрулират в столицата Вашингтон с огнестрелно оръжие, съобщи "Асошиейтед прес", като се позовава на източник от министерството на отбраната на САЩ.
Агенцията уточнява, че това е станало по указание на президента Доналд Тръмп и коментира, че става въпрос за ескалация в разгръщането на военните във федералната столица.
На 11 август Тръмп обяви, че поставя полицията във Вашингтон под контрола на федералните власти, и разпореди в столицата да бъдат разположени части на Националната гвардия с аргумента, че "градът е нападнат от престъпни банди".
Източникът от Пентагона е уточнил, че някои части на Националната гвардия ще носят пистолети, а други – дългоцевно оръжие. Той е казал, че всички въоръжени части са обучени и действат според стриктни правила за употреба на сила.
Фотограф на АП е видял в неделя пред гара Юниън Стейшън във Вашингтон военнослужещи от Националната гвардия на Южна Каролина с пистолети.
Междувременно американският президент даде да се разбере, че обмисля изпращането на Националната гвардия и в други градове, които са под управлението на Демократическата партия, включително Балтимор, Чикаго и Ню Йорк.
По публикацията работи: БНР екип
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!