Община Созопол поиска от държавата вълнолома и кейовата стена към о-в „Св. Св. Кирик и Юлита“

понеделник, 9 септември 2024, 10:55

Община Созопол поиска от държавата вълнолома и кейовата стена към о-в „Св. Св. Кирик и Юлита“

СНИМКА: Община Созопол

Размер на шрифта

През следващите години между ЮНЕСКО и България предстои работа по два проекта. Това са създаването на категория 2 Регионален център за подводно и световно наследство в Созопол и изграждането на световен център за изкуства на о-в „Св. Св. Кирик и Юлита“. Това стана ясно по време на среща между министъра на туризма Евтим Милошев и помощник-генералния директор за култура на ЮНЕСКО Ернесто Отоне. През миналата седмица министърът на културата Найден Тодоров се срещна с кмета на Созопол Тихомир Янакиев, за да обсъдят възможностите за развитие на острова.
Обсъждахме бързи действия и по-малки крачки, които могат да се направят затова да се укрепи част поне от острова и да има социализация на пространство, посочи градоначалникът пред БНР-Бургас:
"Говорихме най-вече за това, че самият провлак е свързан със Созопол през вълнолома, който се явява хидротехническо съоръжение, заедно с кейовата стена, която е по протежението, условно в югоизточна посока-тази част да бъде предоставена на общината, за да може тя под някаква форма да кандидатства през републиканския бюджет, други фондове или дори със собствени средства да може да бъде възстановена настилката. Инфраструктурата да се поддържа на това съоръжение, защото е пряко свързано с нашето пристанище."
Според кмета на Созопол Тихомир Янакиев, държавата и общината трябва да си партнират в експлоатацията на острова. Една инвестиция за облагородяването му би надхвърлила 100 млн. лв., а общината няма как да се ангажира с подобен ресурс, допълни кметът.

Друга важна тема за Созопол е изграждането на бъдещата автогара. В момента на терена, където се предвиждаше да се намира тя се извършват археологически разкопки. Скоро се очаква да бъда назначена приемателна комисия, която да огледа мястото и да даде предписания за укрепването и експонирането. До края на месеца се очаква да приключат разкопките. От първоначалния разчетат те вече са се оскъпили двойно.
Според предписанията, които те ни направят, ще направим всичко възможно за експонираме това, което се е открило и под някаква форма да го имплементираме в строителството на бъдещата автогара, поясни градоначалникът и уточни, че след като автогарата започне да работи се очакват постъпления от нея до 400 000 лв. на година.
Повече чуйте в звуковите файлове.

По публикацията работи: БНР екип

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!