четвъртък 20 март 2025 12:20
четвъртък, 20 март 2025, 12:20
Размер на шрифта
За 20 процента ръст на заплатите настояват работещите в центровете за спешна медицинска помощ.Последното увеличение на възнагражденията им е било преди година, обясни Кристина Стоянова, председател на синдикалната секция към национален синдикат "Защита" в Бургас. Служителите миналата седмица първи протестираха и оповестиха исканията си. Тя уточни, че протестните действия са за промяна на възнаграждания не само на спешните медици, а и на всички, които работят в системата на здравеопазването.
Срещата с министъра на здравеопазването Силви Кирилов, която е била насрочена за вчера, не се е състояла, заради обсъждането на бюджета, поясни Стоянова. От синдиката се надяват такава да има и тя да се случи до 24 март. Все още няма решение какви ще бъдат действията им, ако исканията им не бъдат изпълнени. Председателят на "Защита " в Бургас заяви, че диалогът с министерството през годините винаги е бил труден и част от техните искания с години стоят неизпълнени. Конкретният пример е промяната на категорията труд.
Тя обобщи:
"Настояваме да бъдат увеличени ваучерите за храна, тъй като те не са променяни от 2005 година според наредба 11. Засега ние за 12 часа дежурство получаваме 2 лева за дневно дежурство и 2.20 за нощен труд. Мисля, че това са едни смешни суми, с които в днешно време няма какво да си купим. Затова настояваме за увеличение за ваучерите за храна.
Очакваме промяна и за категорията труд. Вече при няколко министъра внасяме своите искания. Говори се само за създаване на работни групи, които да задействат процедурата за промяна на каттегорията и до ден днешен няма никакъв резултат."
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ
По публикацията работи: БНР екип
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!