Новина
Искат 5% увеличение на заплатите на асистентите във ВУЗ-овете от 1 септември
събота 6 юни 2026 13:00
събота, 6 юни 2026, 13:00
СНИМКА: БНР Бургас
Размер на шрифта
Синдикати и държавни университети настояват от 1 септември заплатите на младите асистенти да бъдат увеличени с 5%. Темата беше обсъдена в Бургас на тристранна среща с браншовите организации, студентските съвети и ректори на държавни ВУЗ-ове, в присъствието на министъра на образованието проф. Георги Вълчев.
Бе проведено и заседание на Сдружението на държавните висши училища, чиито председател до скоро бе настоящият министър.
България се нарежда на 20-о място от 27 страни членки на ЕС по заплати на асистент в държавните ВУЗ-ове, сочи анализ, представен от Националния браншови синдикат "Висше образование и наука“. В момента заплатата на асистент у нас е 1492 евро при средна в Европа 2 700 евро, каза председателят на организацията проф. Лиляна Вълчева и настоя:
Да направим така, че от 1 септември да получат младите асистенти още 5% към сегашните 5, или от септември до декември ръстът на заплатите на асистентите да бъде отчетен при 10%
За това са необходими 850 000 евро, са изчислили от синдиката.
Проф. Вълчева
изнесе данни за държавната субсидия за висшето образование – през 2025 година
тя е 0,64% от БВП, а необходимият трансфер за 2026 г. е 0,9%. Отчитайки
трудностите пред бюджета от синдиката са приели недостигането на това ниво да е изключение само за
тази година. Но подчертават, че системата на висшето образование е автономна с
финансиране от собствени средства и държавния бюджет и премахването на
съществуващите механизми на автоматизъм за държавните ВУЗ-ове е неправилна.
Домакин на срещата бе Държавният университет "Проф. д-р Асен Златаров" в Бургас, чийто ректор проф. Сотир Сотиров подчерта важността на подкрепата за младите им колеги.
На практика това е основата, на която ние можем да стъпим, за да привлечем млади хора в областта на висшето образование – няма как да създаваме инженери, програмисти, лекари, без да има кой да ги обучава
На заседанието е предложен и втори вариант – за увеличение заплатите на всички в системата с 5 на сто за последните 4 месеца на 2026 г. За реализирането на тази мярка от бюджета ще трябва да се заделят малко над 24 млн. евро.
СНИМКА: БНР Бургас
Председателят
на Сдружението на държавните висши училища проф. Мирослав Дечев, ректор на НАТФИЗ коментира и
въпросът за намаляване срока на обучение на бакалаврите от 4 на 3 години, като
подчерта, че всяко висше училище трябва да прецени доколко това е изгодно за
него и доколко това няма да промени качеството на обучението.
Въпросът не е само технически да финансираме 3-годишен бакалавър и след това двегодишен магистър, а дали в тези три години ние ще съумеем да направим това, че той да може да отговаря и да се реализира успешно на пазара на труда. В едни професионални направления това ще стане по-лесно, при други – не толкова. Но посоката е тази – пазарът на труда се нуждае от хора, които да завършват колкото се може по-бързо, в същото време се нуждае от хора, които за да заемат високи позиции, трябва да извървят целия път през бакалавър, магистър, доктор.
На заседанието председателят на Националното представителство на студентските съвети Ангел Стойков пък е насочил вниманието към стипендиите на учащите и липсата на средства за това.
По публикацията работи: Нина Рангелова - БНР Бургас
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!