Новина
Морски кметове подкрепят публично-частно партньорство за АМ "Черно море"
На форум в Бургас те се обявиха за реална децентрализация, за да има силни региони
четвъртък 11 юни 2026 16:00
четвъртък, 11 юни 2026, 16:00
СНИМКА: БНР Бургас
Размер на шрифта
Представители на бизнеса, местната власт и експерти обсъдиха на форум в Бургас развитието и предизвикателствата пред Черноморския регион. Събитието се организира от в. „Капитал“ и проекта „Капитал Градове“ и в него се включиха кметовете на Бургас и Варна, хотелиери от северното и южното крайбрежие, представители на компании в различни сфери.
В дискусия с гостите кметовете на Варна и Бургас представиха предизвикателствата и потенциала на регионите си. Димитър Николов постави акцент на реалната децентрализация и на желанието на местните власти да имат по-голяма свобода в разпределянето и управлението на грантовите средства на ЕС, за да станат регионите силни и конкурентноспособни. Като цел извън сезонната икономика той посочи създаването на условия за високи технологии и подготовката на квалифицирани кадри. В ход е обособяването на нова индустриална зона, а в студентския кампус вече са факт първите компании готови да оборудват новите лаборатории, съобщи той. За новата детска болница бе категоричен, че ще отвори на третия ден след подписване на разрешението на здравния министър.
Двамата, с колегата си от Варна Благомир Коцев приветстваха анонсираната от правителството идея за изграждането на магистрала "Черно море" чрез публично-частно партньорство. Това може да е чрез концесия или друго партньорство, но спестява време и ресурси на местната власт и позволява устойчиво планиране на частните инвестиции, каза Николов. И представи работата на община Бургас по отношение на магистрала „Черно море“:
Ние сме напреднали в посока трасе и идеен проект на магистралата между Бургас и Малко Търново. Докладът е готов и изпратен до МРРБ, в АПИ и екоминистерството. В тези земи аз съм спрял със заповед промяната на предназначението на частните територии, за да няма отчуждавания и държавата да плаща за това. Това е труд е за 3-4 години. Публично-частните партньорства са много добър пример.
СНИМКА: БНР
В рамките на форума главният изпълнителен директор на "Фрапорт" – оператор на двете летища във Варна и Бургас Михаел Ройс посочи, че реални резултати могат да се постигнат с координирани усилия, а не когато се конкурираме. За това, по думите му трябва да работят аеропортовете, хотелиерите, местните власти, които да инвестират в реклама и маркетинг на черноморието ни. Представи инвестициите на концесионера и обяви:
Щастлив съм да кажа, че ако Евровизия се случи утре нашите летища са готови да поемат този ангажимент
Форумът в морския град протече под формата на няколко тематични панела с акценти върху новите възможности в туризма, дигиталните разплащания, ползване на изкуствен интелект в полза на граждани и бизнеса, бъдещото на икономиката в Черноморския регион и развитието на пазара на недвижими имоти по крайбрежието.
По публикацията работи: Нина Рангелова - БНР Бургас
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!