Автор:
Ивайло Пеев - БНР Бургас
петък 12 юни 2026 13:20
петък, 12 юни 2026, 13:20
СНИМКА: БНР Бургас
Размер на шрифта
С церемония в Бургас бяха наградени заслужили кръводарители и институции. Събитието е по случай отбелязването на Световния ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител и се организира от Отделението по трансфузионна хематология на УМБАЛ Бургас, БЧК Бургас и РЦТХ Бургас.
В контекста на Европейския съюз, България за съжаление се намира на едно от последните места по отношение на доброволното и безвъзмездно кръводаряване. Докато средният процент на кръводарители в ЕС е около 2,4% от населението, в България този показател традиционно се движи около и под 2%
На фона на тези данни Д-р Людмила Желязкова, началник на Отделението по трансфузионна хематология в УМБАЛ – Бургас, коментира, че в област Бургас се увеличават доброволците, които подкрепят каузата.
"Имаме все повече кръводарители. В Бургас медицинската услуга се развива главоломно и идват болни от цялата страна, и винаги сме на ръба. Но ние се стараем и ще постигаме все повече кръводарители и все по-големи резултати. Зная, че времената са трудни. Зная, че има лични проблеми, служебни проблеми, мислим за хиляди неща. Но много ви моля, намерете време да мислите и за нас!"
Д-р Желязкова алармира, че и това лято ще има нужда от запаси от кръв заради очакваните туристи и работещи от вътрешността на страната.
СНИМКА: БНР
Сред редовните кръводарители е и заместник-директорът на Университетската многопрофилна болница в Бургас д-р Светослав Тодоров:
"Този, който дарява, извършва едно добро дело, но и подобрява защитните сили на своя собствен организъм, става по-устойчив на вируси и укрепва имунитета, което е безценно."
Тихомир Янакиев
СНИМКА: БНР
Кметът на Созопол Тихомир Янакиев и зам.-кметът на Царево Денис Диханов също бяха отличени не само като редовни кръводарители, но и като представители на местните администрации, които ръководят.
Янакиев сподели, че е помогнал на каузата осем пъти за три години.
"Поводите никога не бяха добри. В два от случаите ми беше казано, че директно тази кръв отива за спасяване на човешки живот. Това, след раждането на моите деца (аз имам три деца), ме накара да се чувствам изключително щастлив", сподели кметът на Созопол.
Денис Диханов
СНИМКА: БНР
Денис Диханов отбеляза, че всеки, който е здрав и може да дари, трябва да го прави.
"Защото на първо място е полезно, а и защото помагаме на хора, които имат нужда. Смятам, че решението на кръвния център в Бургас да изнесат кръводарителските акции по общините е изключително работещо решение. Когато специалистите дойдат с цялото оборудване, цялото си внимание при нас, не можем да останем безразлични."
На церемонията бе отбелязан и изключителния успех, който е постигнала кампанията „Това не си го правил“. Рекорден брой абитуриенти са дарили за първи път и са подпомогнали благородната кауза.
А специалистите напомнят даряването на кръв спасява човешки животи, а процедурата стимулира обновяването на собствените ви кръвни клетки и подобрява работата на сърдечно-съдовата система.
По публикацията работи: Ивайло Пеев
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!