Борис Аладжов настоява за провеждането на референдум в Средец

Борис Аладжов

Борис Аладжов

СНИМКА: "Възраждане"

Размер на шрифта

Министърът на вътрешните работи заяви по време на парламентарен контрол, че бежански център в община Средец няма да се изгражда, тъй като държавата е намерила "изцяло различно решение" по казуса. Повод за изявлението бяха въпроси, отправени от народния представител от "Възраждане" Борис Аладжов. Според него, това решение е резултат от активната гражданска позиция, събраните подписи на местните жители и последователния натиск върху институциите.

Народният представител обаче изрази мнение, че думите на министъра не означават окончателно решаване на въпроса. "Думите на един министър не са законова гаранция за бъдещето на община Средец. Министрите идват и си отиват, кабинетите се сменят, а политическите декларации могат да бъдат променени още при следващото управление. Именно затова "Възраждане" няма да се откаже от местния референдум. Единствената реална и устойчива гаранция е гласът на хората да бъде чут и волята им да бъде отчетена чрез законовия инструмент на пряката демокрация", посочи Борис Аладжов.

Подписката за иницииране на местния референдум беше внесена в деловодството на Общински съвет – Средец на 22 май 2026 г. На 2 юни 2026 г. Териториалното звено на ГРАО – Бургас приключи проверката на валидността на документите, като установи наличието на 1049 легитимни подписа при изискуеми по закон 1024. С това процедурата по иницииране на допитването е завършена, а законът предвижда Общинският съвет да определи дата за провеждането му в рамките на едномесечен срок.

Гражданската инициатива започна заради общественото напрежение, породено от плановете за разкриване на център от затворен тип за лица, търсещи международна закрила. Въпросът, на който местните жители трябва да отговорят, е: "Съгласни ли сте да се забрани изграждането на територията на Община Средец на център за настаняване на лица, търсещи международна закрила?".

Аладжов изрази позиция, че подобни административни решения не могат да се вземат без изричното съгласие на местната общност, особено в населени места с демографски проблеми и ограничен капацитет. "Затова изявлението на министъра, че държавата е намерила друго решение, не отменя необходимостта от референдум. Напротив – то показва, че когато гражданите са организирани и отстояват правата си, институциите са принудени да се съобразяват с тях. Но политическо обещание, дадено в парламентарната зала, не обвързва следващи министри, следващи правителства и бъдещи администрации. Само ясно изразената воля на гражданите чрез местен референдум може да бъде истинска защита за Средец", добави народният представител.

Според Аладжов Общинският съвет – Средец трябва да изпълни законовите изисквания, да се съобрази с внесената подписка и да насрочи датата за гласуване, като допълни, че бъдещето на общината трябва да се определи от нейните жители.

По публикацията работи: Ивайло Пеев

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!