Събират средства за ремонт на храма във Факия

вторник, 16 юни 2026, 08:00

Събират средства за ремонт на храма във Факия

СНИМКА: Фейсбук Факия

Размер на шрифта

Дарителска сметка е разкрита за набиране на средства за ремонт на храм „Св. Димитрий“ във Факия . Инициативата е на Църковното настоятелство и Обществения съвет на селото. Църквата е построена преди около 140 години, разказа за БНР Бургас кметът Вълко Бинбелов. През годините сградата е била поддържана и ремонтирана от предните кметове, като цяло зданието е в добро състояние, подчерта той, нужда от обновяване имат подът и таванът.

Дъските от годините са пропаднали, особено там, където потокът на хора е най-голям, обясни Бинбелов. Постлано е с килими, за да не се вижда. Покривът е ремонтиран, но в момента протича, мазилката се лющи и пада. Не от целия таван, а само от тази част над олтара. Няма опасност засега да падне върху хората, подчерта кметът.

3 хиляди има събрани от продажба на свещи и дарения по време на празници. Жена от Факия с бизнес в Несебър е дарила 500 евро, поясни кметът. За ремонта на пода ще са нужни около 5 хиляди евро.

Димитър Рачков е един от първите, който е застанал зад идеята да бъдат събрани средства за църквата. Той харесва нашето село и помага, обясни Бинбелов.

Дарителска сметка :

IBAN: BG50 BPBI 7942 1429 1870 01
Титуляр: Църковно настоятелство при храм „Св. Димитрий“ – с. Факия

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:



По публикацията работи: Десислава Златева - БНР Бургас

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!