България

Новина

Г. Лилянов: По документи на Витоша има държавен лифт

лифт, илюстративна снимка

лифт, илюстративна снимка

СНИМКА: БНР

Размер на шрифта

На съвместна среща в Министерството на регионалното развитие и благоустройството вчера бяха обсъдени спешни законодателни промени за развитието на природен парк "Витоша". В разговорите участваха представители на изпълнителната и законодателната власт, но събитието предизвика остра обществена реакция заради първоначалното отсъствие на Столичната община. По-късно кметът на София Васил Терзиев изрази официална позиция чрез сайта на Столичната община и във "Фейсбук" и подчерта, че "трудно може да се говори за Витоша без София".

Георги Лилянов, координатор на инициативата на столичния кмет за превръщането на Витоша в място за целогодишен пълноценен туризъм "Визия за Витоша", сподели за "Хоризонт до обед", че казаното на срещата "съвпада на доста висок процент с това, което екипът на "Визия за Витоша" вече повече от година е изработил".

"Вярвам, че министрите ще имат възможност да се срещнат и с кмета, и с експертите, които са работили в нашия проект, за да може да предадем това знание, защото някои от нещата, които прочетох от цитатите от вчерашната конференция са верни, но някои са непълни и имат нужда от допълнително разясняване. На част от зададените от тях въпроси отговори има! Абсолютно правилно е, че Планът за управление на парка е много важен документ и той трябва да бъде обновен".

Лилянов призова министерствата "да свършат това, което законът им вменява" като работа по документа. Изработването на план отнема доста време, тъй като става дума за изследвания и проучвания, за които са необходими нови данни.

"Планът за управление, който е заварен и си го ползваме, защото няма друг, е писан 2005 година. Той по същество не пречи на повечето неща, които е нормално да се случат и които ние сме разписали във "Визия за Витоша". Това, което се изисква, е ресорните министерства - МЗХ заедно с МОСВ - да спазят закона и общо взето, когато някой иска да прави нещо в парка, без значение дали той е частен, или държавен инвеститор, или въобще инициатор на нещо, те да си свършат работата по отношение на анализа и съответно да съобразят дали в сегашния план, във въздействието на околната среда, това действие е добре или не".

"Повечето от нещата горе са в някакъв заварен статут. Много от тях нямат изрядни документи. Това трябва да се изчисти, да се свърши законовото планиране, да се изчистят тези документи".

Обследването на Каняжевския лифт, който над 30 години вече не работи, е установило, че просеката под него е изчезнала:

"Аз не съм експерт-еколог, но ми е интересно какво ще кажат в Министерството за една екологична оценка, коментира Лилянов.

"Ако погледнем малко по-широко да кажем къде е най-добре да има инфраструктура, която да довежда хората от града в планината, къде е най-добре за планината, за околната среда и за градоустройството и дали не е по-добре да просечем нова просека и за сметка на това да оставим старата да се превърне в гора, защото тя вече, за 30 години, се е превърнала, почти".

Капацитетът на ски-зоната "Алеко" на Витоша е около 2000-3000 души според площта ѝ. Тя е добра за обучения и за каране на ски след работа за няколко часа, но "със сигурност не е ски курорт", коментира експертът. Другите зони са учебни и доста малки. Една подмяна на лифта "ще реши проблема за капацитета на цялата ски-зона Алеко". Съоръженията от ново поколение изискват и много по-малко стълбове.

"Технологично има много различни решения и могат да бъдат сменени, най-вероятно, тези лифтове в сегашните трасета, предполагам с по-широки просеки, тъй като по-големите нови лифтове изискват по-широки просеки, най-вероятно с по-малко стълбове и съответно може това да бъде извършено, спазвайки всички закони"

В Загреб, Марибор и други европейски градове, подобни на София, през няколко години се сменят лифтове в дадена зона "по начин, по който е изключително неинвазивен".

"Например запазват се старите стълбове, защото те могат да носят някакъв капацитет, сменят им се елементи, правят се нови станции, горни и долни, които са в стъпката на старата, но са изцяло нов архитектурен шедьовър, бих казал".

Влекът "Алеко – 1", който е собственост на спортното ведомство, например може да бъде подменен за няколко месеца. Подмяната "струва колкото една лимузина".

"По-разумно обаче е там да се сложи лифт. Интересно, че лифтът, който е съществувал някога, от 1954 година, на документи още го има. Тоест по документи там имаме лифт в момента. Той си е държавен. Въпросът е държавата, в случая в лицето на Министерството на младежта и спорта и областната управа, да решат, че искат да правят нещо с него и съответно МЗХ и МРРБ да разрешат това. Подават се заявления, искания, те си ги обработват, имат си срокове, законни, да си свършат работата и този лифт може да бъде направен за 1 година".


 

 

По публикацията работи: Венцислав Василев

Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!